Tysk schlagermusik bliver stadig mere populært i Danmark. Flere og flere danskere tager på særlige grupperejser til Tyskland for at se schlagermusikken live. Alligevel har der hidtil manglet et dansk nyhedssite, hvor Danske schlager fans kan finde nyheder, debattere og dele deres fælles interesse for musikken. Derfor har jeg startet TyskSchlager.dk

Tyskschlager.dk
Vibevej 6
6430 Nordborg
Danmark

CVR: 38945483
Mail: Press@Tyskschlager.dk

teddy.jpg

Teddy Brogaard - Geschäftsführer

Ansvarshavende – redaktion, presse, nyheder/artikler, samarbejdspartnere, festivals, management og kunstnere.
Kontakt:  Teddy@Tyskschlager.dk

Jeg grundelagde Tyskschlager.dk som et hobbyprojekt, da der ikke rigtig var nogen information om de tyske kunstnere. Det er det stadig den dag i dag, med det er siden vokset godt.

Skribenter

Alex Møller Hansen

Koncert og Musikanmelder

Alex er med ved Schlager koncerter med Florian Silbereisen ved Daserste, Carmen Nebel ved ZDF og Schlager des Jahres ved MDR. Tager til alle koncerter med Helene Fischer, da det er hans speciale. Har også kontakt til management og kunstnere.

E Mail: Alex@Tyskschlager.dk
Kilde: John Nissen

John Nissen

Koncert og Musikanmelder

Tager til mange koncerter med Andrea Berg og Beatrice Egli.

E mail: John.Nissen@Tyskschlager.dk

Asger Windfelt

Skribent og korrekturlæser

Billede og beskrivelse er på vej

E Mail: Asger@Tyskschlager.dk
Korrekturlæser

Mere info senere

E mail: Mathilde@Tyskschlager.dk

CORONA

Live anmeldelser